Bükreş’te Golden Horn Brass Konseri

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsünün Romanya’da bulunan merkezlerinin altıncı kuruluş yıldönümleri Golden Horn Brass’ın verdiği konserle kutlandı.

T.C. Bükreş Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları ve Anchor Group’un katkılarıyla düzenlenen konsere Türkiye Büyükelçisi Osman Koray Ertaş başta olmak üzere, üst düzey yetkililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi O. Koray Ertaş açış konuşmasında, Romanya ve Türkiye arasında güçlü kültürel bağlar bulunduğunu ve bu bağları daha da güçlendirerek sürdürmek istediklerini dile getirdi.

Konserin ev sahipliğini yapan Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tuna Balkan ise Yunus Emre Enstitülerinin dünyanın dört bir yanında hem dilimizi hem de kültürümüzü tanıtmaya, kültür köprüleri kurmaya devam etmekte olduğunu ifade etti. 2011 yılından bu yana Romanya'da faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünün gerçekleştirdiği etkinlikler kapsamında düzenlenen bu konserin de önemli bir köprü vazifesi üstlendiğini dile getiren Balkan, “Bükreş ve Köstence’deki Kültür Merkezlerimiz aracılığıyla düzenlediğimiz her etkinlikle hem geçmişten gelen kadim kültürümüzü hem de çağdaş kültürümüzü Romen halkına tanıtmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz her etkinlikle Türk ve Rumen toplumlarının birbirlerine ne kadar yakın ve ortak değerlere sahip olduğunu bir kez daha anlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Begüm Gökmen’in kurduğu ödüllü müzik grubu Golden Horn Brass, dünya müziklerinin seçkin örneklerinin yanı sıra Anadolu türküleriyle davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Bükreş Millî Tiyatrosu’nda gerçekleşen konsere Rumen ve Türk vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.